به مناسبت فرا رسیدن ایام دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع) و همچنین استقبال از کاروان خادمین امام رضا(ع) مصاحبه ای صمیمانه با مسئول کانون جوانان رضوی استان گیلان، جناب آقای مژدهی، صبح روز شنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۴ صورت پذیرفت.

جناب آقای مژدهی اظهار کردند: کاروان خدام رضوی پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه ، ساعت ۱۷ عصر وارد استان گیلان می شوند.ایشان افزودند: حضور خادمین در ۲۱ شهر،بخش و روستا برگزار میشود که این به معنی ۲۱ برنامه نیست. مسئول کانون جوانان رضوی استان اضافه کرد برنامه های امسال خادمین در استان گیلان بالغ بر ۱۰۰ برنامه میباشد.

متن کامل این مصاحبه را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

فعالیت های کانون از چه تاریخی آغاز شده است و چه اهدافی را دنبال میکند؟

اسحاق معبود مژدهی در پاسخ به این سوال بیان کردند مشخصا کانون جوانان رضوی از سال ۱۳۸۷ اغاز به کار کرده اما فعالیت های هیات خادمین الرضا علیه السلام از سال ۱۳۸۱ شروع شده است. از آغاز کار ترویج فرهنگ رضوی و تعظیم شعائر دینی و پرورش جوانان و نوجوانان در غالب آموزه های دینی و معرفتی فصل اصلی این برنامه ها قرار گرفت.

 

جشن زیر سایه ی خورشید از چه سالی در استان گیلان برگزار می شود و چرا آستان قدس هیات خادمین الرضا علیه السلام را برای برگزاری این جشن ها انتخاب کرده است؟

جشن زیر سایه ی خورشید مجموعه جشن هایی است که از میلاد حضرت معصومه (س) تا ولادت امام رضا(علیه السلام) که دهه ی کرامت است برگزار می شود، از سال ۱۳۸۷ این برنامه ها به درخواست چند مجموعه ی امام رضایی در کشور آغاز شد. قرار شد آستان قدس در غالب اعزام عده ای از خادمین فرهیخته ی حرم مطهر رضوی از این کار پشتیبانی کند. هیات خادمین الرضا علیه السلام به خاطره وجهه ای که در بحث میلاد امام رضا (ع) در چند سال اخیر از خود نشان داد و سیاست گذاری ها و راهبردهایی که این مجموعه در خصوص زنده نگه داشتن و با شکوه برگزار شدن میلاد حضرت رضا علیه السلام داشت و با وجود لطف حضرت رضا علیه السلام در حق ما، دوستان، این مجموعه را در استان گیلان برای برگزاری مراسم انتخاب کردند. البته لازم به ذکر است که از همان سال های آغازین حتی قبل از برگزاری جشن های زیر سایه ی خورشید هم در شهر رشت و هم در شهر های دیگر، دوستان و عزیزان مجموعه های مختلف دینی پای کار آمدند و با کمک کانون ها این اتفاق زیبا افتاد. کلا در اجرای این برنامه ها از آن سال های نخست(۱۳۸۱) تا الان هیچ وقت هیات خادمین الرضا علیه السلام تنها نبوده و مجموعه های دیگری در کنارش قرار داشتند.

امسال که این جشن ها برگزار میشود در چند شهر خادمین حضور پیدا میکنند؟

حضور خادمین نزدیک به ۲۱ شهر،بخش و روستا برگزار میشود البته این به معنی بیست و یک برنامه نیست بلکه بیست و یک شهر و مکان است،در هر شهری که به استقبال خادمین میروند به دیدار نماینده ی محترم ولی فقیه هم میروند،در جمع نیرو های نظامی و انتظامی و در منزل خانواده ی شهدا حضور پیدا میکنند و به عیادت بیماران میروند و در آن شش هفت ساعتی که در یک شهر هستند تقریبا چهار تا پنج برنامه را پیش بینی کرده ایم.۲۱ شهر و بخش و روستا و چیزی بالغ بر ۸۰ تا ۱۰۰ برنامه داریم.

امسال برای جشن های زیر سایه ی خورشید چه شعاری انتخاب شده است؟

شعار جشن های زیر سایه ی خورشید تقریبا چند سالی است که به گفته ی مقام معظم رهبری و سخنرانی که در خراسان شمالی داشتند متناسب با سبک زندگی رضوی است، این شعار: «حضورتان در تمام زندگیم جاری است» می باشد که منظور آن به حضور سیره ی امام رضا(ع) در جای جای زندگی پیروانش است.

ورود کاروان آستان قدس رضوی به استان گیلان چه زمانی می باشد؟

کاروان خدام رضوی پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه ، ساعت ۱۷عصر وارد استان گیلان می شوند و در شهر رشت از میدان صیقلان به سمت حرم مطهر فاطمه ی اخری (س) مورد استقبال قرار می گیرند و تا روز سوم شهریور در استان گیلان هستند و شب میلاد امام رضا(ع) هم در جشن شهر رشت شرکت میکنند.

برنامه های محوری که در شهر رشت برگزار می شوند را ذکر بفرمایید؟

ما ان شاء الله چهاربرنامه ی محوری داریم، از این چهاربرنامه ی محوری تقریبا سه مورد از آنها در همه ی شهر های ما انجام می شود، یک: شب میلاد خانم فاطمه ی معصومه (سلام الله) و روز ملی دختران است که به شکل متمرکز در شهر رشت در حرم مطهر فاطمه ی اخری (خواهر امام رضا (ع)) برگزار میکنیم و همچنین در شهر های دیگر. دوم: نمایشگاه ضریح مهربانی می باشد که نمایشگاهی از عکس های حرم مطهر امام رضا (ع) است که ما سومین سالی است که توفیق پیدا می کنیم که این برنامه را انجام بدهیم. سوم: حضور کاروان خادمین و استقبال از آنان توسط مردم مومن شهر رشت است . برنامه ی آخر، جشن شب میلاد امام رضا (علیه السلام) است که در حال پیگیری و برنامه ریزی هستیم که ان شاءالله در یکی از اماکن عمومی و بزرگ شهر ان شاءالله برگزار می شود.

همانطور که می دانید مردم انتظار دارند که این جشن ها به بهترین نحو برگزار شود. انتظارات مجموعه ی کانون جوانان رضوی از مردم شهر رشت و کل استان در ایامی که قرار است این جشن ها برگزار شود چیست؟

سوال سختی پرسیدید، تا آنجایی که می توانم بگویم، انتظار خاصی از مردم نداریم چون ما خودمان هم جزو همین مردم هستیم پس از مردم انتظاری نداریم. این چند سال در بدترین شرایط مردمی که عاشق امام رضا(علیه السلام) بودند و ما حتی آن ها را نمی شناختیم، با عشق و محبت در مسائل معنوی و در مسائل مادی به ما کمک کردند و هم حضور مردم برای با شکوه تر برگزار شدن مراسمات به ما کمک فراوانی کرد. اگر انتظاری هم باشد انتظاری است که خود حضرت از مردم دارند نه ما، و واقعا مردم استان گیلان عجیب عاشق امام رضا(ع) هستند و حق مطلب را ادا کردند و ما میتوانیم تذکر بدهیم مثلا به عنوان یک تذکر دهنده و یاد آوری کننده، بخواهیم که هم استانی ما و هم شهری ما بیشتر یاد امام رضا(ع) باشد و بیشتر کار کند که فضای استان ما بوی اهل بیت باشد. همانطور که ما در تاریخ هم همینطور بودیم و اینجا مأمن و پناهگاه امامزادگان و تشیع بوده است.

-واقعا درست است تا آنجایی که بنده یادم هست سال های گذشته هم مردم استان گیلان بهترین استقبال را از کاروان خدام داشتند.

بله من عرض کردم که مردم کار خودشان را خوب انجام میدهند و اگر کم کاری بوده از ما بوده.

هزینه ی برگزاری این جشن ها از مکان های دولتی یا منابع خاصی تأمین میشود یا اینکه آستان قدس کمک میکند؟

باید عرض کنم که آستان قدس به وسع خودش کمک میکند. همینطور شهر داری رشت،سپاه پاسداران،اداره ی کل اوقاف شهر رشت و همینطور مردم،مردم هم به وسع خودشان کمک میکنند و انجام چنین برنامه ای با چنین وسعتی در ده روز واقعا کار یک مجموعه یا کار فقط مردم نمیتواند باشد،باید ارگان ها پای کار بیایند که به هر حال کار بهتر انجام بشود و از امکانات دولتی و بودجه های دولتی در این زمینه استفاده بشود. همه ی این ارگان هایی که من خدمت شما عرض کردم، جزء کمک کنندگان هستند فقط یک فرقی دارند و فرق آن هم این است که شرکت ها و ارگان های دولتی زمانی که کار بخش نامه ای و دولتی انجام میدهند، به نوعی یک کار موظف است، اما وقتی که پای اهل بیت به میان می آید، مدل کار ها و کمک ها عوض میشود،محدودیت ها وجود دارد اما کارشان عاشقانه و شیرین تر است.

در پایان، اگر توصیه ای دارید بفرمایید؟

من توصیه ی خاصی ندارم،من فقط امیدوارم کسی که این مصاحبه را میشنود یا این مصاحبه را میخواند به هر حال فقط ما را مسئول برگزاری این برنامه ها نداند و خودش هم قدمی بردارد و اقدامی بکند. این ایام، ایام نوکری و اظهار ارادت است و هر کسی به وسع خودش اظهار ارادتی بکند، حالا آن کسی که مثلا میتواند حتی شیشه مغازه ی خودش را اختصاص بدهد به یک پوستر امام رضا(علیه السلام) بدهد تا آن کسی که وسع مالیش میرسد میتواند کمکی بکند و یا هر چیز دیگری.

در کل، ما را از دعای خیر خودتان فراموش نکنید و ما را برای اجرای این برنامه ها یاری دهید.

-خیلی ممنون و متشکرم که وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید.