آیت‌الله یزدی طی گفتگویی با هفته نامه مثلث در مورد لزوم اصلاح قانون انتخابات گفت: چند بار در دوره قبل به رئیس مجلس نامه نوشتم که این قانون انتخابات را اصلاح کنید مخصوصا یکی از مشکلات قانون کنونی این است که افراد زیادی که واجد شرایط اولیه هستند داوطلب می‌شوند و شورای نگهبان باید در فرصت اندکی به پرونده همه آنها رسیدگی کند. البته آقایان می‌‌گویند این حق طبیعی افراد است و می‌توانند کاندیدا شوند از مجلس اول شرایطی برای کاندیدای مجلس در نظر گرفته شد مثلا یکی از مباحث این بود که فردی که می‌خواهد انتخاب شود در چه سطحی از معلومات باشد یادم هست در مجلس اول که بنده نماینده مردم قم بودم هنگام بحث راجع به معلومات می‌گفتند که سواد خواندن و نوشتن کافی است که به عنوان مخالف صحبت کردم که سواد خواندن و نوشنن کافی نیست چون نماینده مجلس می‌خواهد درباره مردم و تصمیماتی را که راجع به کل مردم و کشور است نظر بدهد اما در نهایت همان سواد خواندن و نوشتن تصویب شد. بعدها در دوره بعد مجلس کم‌کم گفتند که حداقل باید دیپلم باشد بعدتر دیپلم هم کافی نبود و گفتند باید لیسانس باشد و الان اینگونه شده که کاندیدای مجلس شورای اسلامی باید در سطح فوق‌لیسانس باشد. قانون باید به گونه‌ای باشد که افرادی که مثلا شرایط تحصیلی ندارند اصلاً نتوانند ثبت‌نام کنند.

وی همچنین در مورد روند تأیید صلاحیت‌ها و اعلام آن با ذکر مثالی تصریح کرد: گاهی وقت‌ها موارد جوری است که خود من پیشنهاد می‌دادم به خاطر حفظ آبروی افراد به آنها می‌گفتیم که انصراف بدهند مثلا در موردی کسی را رد کرده بودند و وی در مهلت قانونی اعتراض کرده بود اتفاقا طرف روحانی هم بود؛ به خاطر حفظ روحانیت و خود آن شخص پیشنهاد دادم که کسی برود با او صحبت کند تا انصراف بدهد. وقتی رفتندبه او گفتند که نفعت است و جریان این است و ما مدارک دستمان است فورا متوجه شد و انصراف داد و اصلا دیگر هم دنبال نکرد.

عضو فقهای شورای نگهیان در مورد کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: موردی داشتیم که مثلا یک کسی رفته کاندیدا شده و گفته که من مجتهد هم هستم و می‌خواهم به خبرگان بیایم و این رساله را هم نوشته‌ام. نوشته هم دلالت می‌کند که نویسنده آدم مجتهدی است اما بعد که بررسی کردیم دیدیم که نوشته مال دیگری است و ایشان آن را به اسم خود زده است.