هر از چندگاهی شاهد آنیم که خبر توهین به مقدسات اسلامی در صدر خبرها قرار میگیرد و البته بسیاری از آنها برای جلوگیری از کلیشه ای شدن و اصطلاحا –سر شدن مخاطب- خبری نمی شوند. یک روز فیلم ضد قرآن، یک بار شلیک نظامیان به کتاب خدا، یک روز آتش زدن مسجد، یک بار فیلم ضد نبی و این بارهم کاریکاتور موهن به ساحت مقدس پیامبر اعظم صلوات الله علیه.

در این هنگامه مسلمانان جهان با اقداماتی همچون به راه انداختن کمپین های حمایتی یا برگزاری تجمعات و راهپیمایی ها در شهرهای مختلف و یا در فضای مجازی خشم و انزجار خود را از این توهین ها نشان دادند؛ اقداماتی که بسیار شایسه و قابل تقدیر است و لازم است در ادامه آنها اقدامات عملی تاثیر گذار هم انجام بگیرد.

احکام بسیار جدی در شرع مقدس اسلام

استراتژی اسلام در این هنگامه اقدام متقابل است یا به قول نظامی ها “موشک به جای موشک” به این معنا که اگر فرد یا گروهی بر ضد مقدسات و یا احکام اسلامی با روشی خلاف روش عقلا وارد میدان شد، آبرو، اموال و جان او دیگر محترم نبوده و باید از طرف مسلمین در معرض خطر قرار گیرد. البته باید تاکید کرد که این تنها مربوط به کسانی است که به تمسخر و توهین مقدسات میپردازند، اما مخالفینی که با استدلال و بحث علمی به دنبال حقیقت هستند، نه تنها محترم بوده بلکه تحت حمایت حکومت اسلامی نیز قرار میگیرند.

با توجه به این استراتژی پاسخ استدلال علمی را با استدلال علمی و پاسخ اقدام غیرعاقلانه را با روشی درخور و پشیمان کننده باید داد و به گفته امام بزرگوارمان که فرمودند “اگر در برابر دین ما بایستید، دربرابر همه دنیای شما خواهیم ایستاد”.

با توجه به آنکه در احکام الهی، بر کسی که توهین کننده به انبیا و امامان معصوم باشد (سب نبی کند) احکام خاصی مترتب میگردد که حکمی شدید و بازدارنده است، اما به علت عدم امکان اجرای آن در زمان حاضر میبایست مسلمانان جهان با انجام اقداماتی جایگزین، جدیت خود را در پاسخ به این حماقت بزرگ نشان دهند، اقداماتی پشیمان کننده که فاعل آن را متضرر و مانع از تکرار عمل او شود.

راه حل هایی جایگزین انفعال

فشار به مجلس و دولت های متبوع خود برای کاهش روابط دیپلماتیک و به تبع آن روابط اقتصادی با کشورهایی که از توهین کنندگان حمایت مالی یا سیاسی میکنند یکی از اقدامات مفیدی است که میتواند حامیان این اقدام را مجبور به عقب نشینی و تحمل ضرر کند. به طور مثال در کشور ما ایران که شریک خودروسازی فرانسه محسوب میشود، تجمعات مردمی در مقابل مجلس میتواند نمایندگان مردم را مجاب به تصویب کاهش روابط اقتصادی با فرانسه کند.

مقابل به مثل از دیگر شیوه های موثر برخورد با این وقاحت غربی است. از آنجا که پشتیبان اصلی تمامی این اقدامات شبکه خبیث صهیونیستی است؛ طراحی کاریکاتور، موسیقی، کلیپ، فیلم، عکس و همچنین کتاب های افشاگرانه نسبت به “هلوکاست”، “هرتسل” و جنایات رژیم اسراییل یا کمپین “بایکوت محصولات صهیونیستی” میتواند نقش بسزایی در متضرر کردن حامیان اصلی این حرکت ایفا کند.

میلیون ها مسلمانی که در این چند روز به راه پیمایی پرداختند اگر هرکدام فقط یک دلار برای انتشار این تولیدات فرهنگی هزینه کنند، میتوان بیش از 10 میلیون نسخه از این محصولات را به دست جهانیان رساند. البته روزنامه ها، سایت ها و خبرگزاری های جهان اسلام نیز می توانند با انتشار بخشی از این محصولات به افزایش سرعت نشر آن کمک شایانی داشته باشند.

از دیگر اقداماتی که میتوانند ملت ها و دولت های اسلامی پیگیری نمایند، پیگیری های حقوقی در محاکم داخلی و بین المللی است که با توجه به قوانین موجود و مشهود بودن بسیاری از جرایم، محکومیت این اقدامات در اغلب دادگاه ها حتمی است اما میبایست پیگیری های بعدی برای اجرای احکام نیز ادامه یابد.

به طور کلی به نظر میرسد که میبایست با اقداماتی پشیمان کننده، هزینه اینگونه توهین را تا حد ممکن بالا برد به نحوی که دیگر کسی جرات به تکرار آن را نداشته باشد و این بالابردن هزینه از هر راه مشروعی که ممکن باشد، باید در دستورکار امت مسلمان قرار گیرد.