حجت‌الاسلام والمسلمین کریمیان، نماینده ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی گیلان روز گذشته، 24 فروردین‌ در مراسم یادبود شهید علی خلیلی، شهید امر به معروف و نهی از منکر که در مسجد امام حسین(ع) صومعه‌سرا برگزار شد، امر به معروف و نهی از منکر را که یک فریضه دینی است، جهاد اکبر معرفی و اظهار کرد: در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم امر به معروف و نهی از منکر یک نوع جهاد اکبر است.

وی ادامه داد: چند سالی است که رهبر معظم انقلاب به صورت مستقیم و غیر مستقیم مسئله فرهنگ را به مسئولان و مردم یادآوری می‌کند؛ اینکه امسال امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) نام سال را با فرهنگ نام‌گذاری کرده‌اند، خود نشان‌دهنده عمق و اهمیت این مسئله است.

این کارشناس دینی با تأکید بر اینکه ما باید بپذیریم برخی رفتارها و فرهنگ‌های غلط در جامعه ما نهادینه شده، تصریح کرد: اگر کسی بخواهد مقابل این رفتار و فرهنگ غلط بماند تا جامعه را از این رفتار نادرستشان آگاه کند، مانند شهید علی خلیلی جان خود را از دست می‌دهد.

حجت‌الاسلام کریمیان افزود: متأسفانه امروز در کشور خودمان نمی‌توانیم ملزومات و فروع دین که همان امر به معروف و نهی از منکر است را انجام دهیم؛ وقتی مسائل فرهنگی و دینی سالیان سال مغفول می‌ماند ما باید منتظر این‌چنین واکنش‌هایی از طرف جامعه نسبت به امر به معروف و نهی از منکر باشیم.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه آزاد گیلان با اشاره به اینکه فرهنگ جامعه اکنون تغییر یافته و مسئولان به این امر توجه نمی‌کنند، گفت: برخی از مسئولان بسیج دانشجویی را که متشکل از دانشجویان انقلابی، پاک و بسیجی است را می‌خواهند از دانشگاه جمع کنند؛ این یعنی علاوه بر انجام ندادن امور فرهنگی و امر به معروف، می‌خواهند پایگاه‌های امر به معروف را هم از دانشگاه‌ها برچینند.

مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه کوچک‌ترین جامعه خانواده است، یادآور شد: فرهنگ پرورش کودکان با معیارهای اسلامی و فرهنگ دینی به کلی از یاد والدین رفته است؛ لذا مسئولان باید فرهنگ را جدی بگیرند، زیرا اکنون فرهنگ جامعه باید به سوی اسلامی‌شدن حرکت کند و این امر صورت نمی‌گیرد مگر اینکه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه زنده شود.

گفتنی است، تیرماه سال ۹۰ در حادثه‌ای دردناک در شرق تهران جوان ۱۹ ساله‌ای به نام علی خلیلی در حین بازگشت از هیئت عزاداری، به علت امر به معروف و نهی از منکر با چاقو مورد ضرب و جرح فرد شروری قرار گرفت و پس از ۲ سال در اثر جراحات وارده به شهادت رسید.