اعمال شب اول ماه مبارک رمضان

اعمال شب اول ماه مبارک رمضان

ماه رمضان ، ماه بندگی خدا و به تعبیری ماه دگرگونی حال روحانی ماست.مومنان در این ماه آنقدر به خدا نزدیک میگردند که در پایان ماه با تزرع میگوییم ، ((خداحافظ ای ماه عزیز که من به تو مشرف شدم)) و به گونه ای از پایان این ماه مبارک ناراحت هستیم.اهمیت عبادات در این ماه بسیار زیاد است و مورد تاکید بسیاری از ائمه قرار گرفته است.تیم سراج ۸ در طی این ماه عزیز به نشر اعمال مخصوص هر روز از ماه رمضان می پردازد.باشد که در پایان ماه از آنچه انجام داده ایم خشنود باشیم.

اعمال شب اول ماه مبارک رمضان:

۱:دعای روئیت هلال ماه به سفارش امام صادق(ع):

وقتی روئیت هلال ماه مشخص شد، رو به قبله کرده و دست ها را به آسمان بگیرید و هلال را خطاب کرده و بگویید(دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه):

رَبّی وَرَبُّک اللّهُ رَبُّ الْعالَمینَ اَللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ اَلْإِیمَانِ وَ اَلسَّلاَمَهِ وَ اَلْإِسْلاَمِ وَ اَلْمُسَارَعَهِ إِلَى مَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى اَللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی شَهْرِنَا هَذَا وَ اُرْزُقْنَا خَیْرَهُ وَ عَوْنَهُ وَ اِصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَ شَرَّهُ وَ بَلاَءَهُ وَ فِتْنَتَهُ

ترجمه:

ای ماه، پروردگار من و تو، خدا پروردگار جهانیان است. خدایا ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و تندرستی و اسلام و شتافتن به‌سوی آنچه دوست داری و خشنود می‌شوی. خدایا در این ماه به ما برکت بخش و خیر و کمکش را روزی ما کن و زیان و گزند و بلا و فتنه‌اش را از ما بگردان.

۲:انجام عسل اول ماه قمری:

روایت شده هرکی اول ماه رمضان غسل کند،تا رمضان سال آینده بدنش دچار خارش نشود.همچنین روایت شده است که به جهت حفظ طهارت معنوی ۳۰ کف دست آب را بر سر بریزید.یعنی با کف دست ۳۰ مرتبه آب را بر سر خورد بریزید.

۳:زیارت مزار امام حسین(ع) :

سفارش شده است به جهت ریختن گناهان و بهره مند شدن از ثواب حاجیان حج عمره شب اول رمضان امام حسین را زیارت کنیم.البته که ما از دور و به نیت زیارت سالار شهیدان زیارت امام حسین را میخوانیم.

۴:به جا آوردن نماز:

از مهم ترین اعمال شب اول ماه مبارک رمضان به جا آوردن دو رکعت نماز است.به گونه ای که در هر رکعت سوره های حمد و انعام خوانده شود.و درخواست از خداوند برای کفایت از درد و رنج هایی که از آنها میترسیم سفارش شده است.

۵:از دیگر اعمال شب اول ماه مبارک رمضان خواندن دعای پیامبر اکرم به هنگام فرا رسیدن ماه رمضان است:

اللّٰهُمَّ إِنَّهُ قَدْ دَخَلَ شَهْرُ رَمَضانَ . اللّٰهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ الَّذِى أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ وَجَعَلْتَهُ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدىٰ وَالْفُرْقانِ . اللّٰهُمَّ فَبارِکْ لَنا فِى شَهْرِ رَمَضانَ، وَأَعِنَّا عَلَىٰ صِیامِهِ وَصَلَواتِهِ، وَتَقَبَّلْهُ مِنَّا

ترجمه:

خدایا؛ هر آینه ماه رمضان وارد شد، ماهی که در آن قرآن را فرو فرستادی و آن را دلایل آشکاری از هدایت و تشخیص حق از باطل قرار دادی. خداوندا، در ماه رمضان به ما برکت عطا کن و بر روزه و نمازهایش یاری‌مان فرما و آن را از ما بپذیر.

 

منابع:مفتایج و سایت عرفان