موضوع خانواده و اهمیت جایگاه آن تا حدی زیاد است که در قرآن و روایات عترت(ع) تأکیدات و تعالیم فراوانی نسبت به آن شده است و این به خاطر تأثیرگذاری فراوان نظام خانواده بر بدنه یک جامعه است، زیرا اصلاح یا فساد جامعه بستگی به نوع تربیتی دارد که در خانواده صورت می‎گیرد و ریشه آن را باید در نظام خانواده جستجو کرد.

از مهم‏ترین عوامل تأثیرگذار در تربیت خانوادگی بحث پیگیری معیشت و رزق حلال برای اهل منزل است که خداوند در تمام ادیان به خصوص دین اسلام آن را برای مردان واجب قرار داده است. امام رضا(ع) در این باره فرمودند: «صَاحِبُ‏ النِّعْمَهِ یَجِبُ أَنْ یُوَسِّعَ عَلَى عِیَالِه‏» [الکافی، ج۴، ص۱۱] «مرد را سزاوار است که زندگى عیالش را توسعه دهد» با این توضیحات لازم است شاخصه‎های مرد مؤمن در خصوص تأمین رزق اهل منزل مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در تربیت خانواده، توجه به رزق است.

مراقبت نسبت به عدم آلودگی رزق و روزی به مال حرام یا شبهه‌ناک از جمله مواردی هست که مردان خانواده نسبت به آن باید دقت نظر داشته باشند. در این باره در کتاب فقه منسوب به امام رضا(ع)، صفحه۲۵۱ از امام رضا(ع) نقل شده « تقوا را در طلب روزی رعایت کن «اتَّقِ فِی طَلَبِ الرِّزْق» و حد اعتدال را در طلب آن پیشه کن و کسب خود را از آلوده شدن به حرام حفظ کن و بدان که روزی دو گونه است؛ رزقی که تو در طلب آن هستی و رزقی که آن طالب توست. پس آن رزقی را که تو به دنبال آن می‎روی از طریق حلال دنبال کن«فَاطْلُبْهُ مِنْ حَلَال‏»، زیرا اگر آن را از حرام کسب کنی، به عنوان رزق تو محسوب می‎شود اما از ارزاق حلالی که برای تو مقدر شده کم می‎شود؛ زیرا همان رزق توست و چاره‎ای نداری جز آن ‎که همان را مصرف کنی» نیز طبق این حدیث قناعت نسبت به آن مقداری که خداوند برای روزی مقرر کرده است، انسان مؤمن را از برخی خطرات و وسوسه‎های شیاطین باز می‎دارد.