این موسسه پیرامون این طرح خود چنین خبر داده است:
حتماً این حدیث شریف پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را شنیده اید که می فرماید: «المومنُ مرآةُ المومن» یعنی مومن آینه ی مومن است. به عبارت دیگر یکی از وظایف مومنین این است که عیب های یکدیگر را همچون آینه به یکدیگر گوشزد کنند.

هر جامعه ای نیز اگر بخواهد پیشرفت کند باید افراد آن جامعه نسبت به یکدیگر اینگونه باشند. (یعنی بی تفاوت نباشند). بدون شک هر مجموعه ای نقاط قوت و ضعفی دارد. البته نسبت این دو در مجموعه های مختلف، متفاوت است. با فرض اینکه مجموعه ای بسیار موفق و قوی هم باشد باز ضعف هایی خواهد داشت؛ زیرا مجموعه ها متشکل از افراد هستند و افراد (غیر از معصومین علیهم السلام) نیز بدون عیب و ضعف نیستند. از این رو اعضای مجموعه باید در جهت رفع آن ضعف ها تلاش کنند. مجموعه ما نیز از این قانون مستثنی نیست. بی شک ضعف هایی در موسسه ما نیز وجود دارد. یکسری از ضعف ها ساختاری و تشکیلاتی است. مثل ضعف برنامه ریزی، ضعف مالی و امکاناتی و… که معمولاً برمی گردد به مسئولین بخش های مختلف موسسه. اما نوع دیگر مربوط به تک تک اعضای موسسه است که این جمع را تشکیل داده اند. این نوع ضعف ها از سنخ اخلاقی و رفتاری است. مثلاً اگر در جمعی بدرفتاری هایی مثل عدم احترام به بزرگتر، شوخی های بیش از حد، بی مسئولیتی، بی توجهی به حفظ بیت المال، عدم رعایت حق الناس،تلف کردن عمر، اهمیت ندادن به نماز اول وقت و… شایع باشد و فرهنگ غالب جمع شود متأسفانه تاثیرات مخربی بر کل اعضای گروه خواهد داشت.

ما در این بخش (مرآت) می خواهیم به بررسی ضعف های رفتاری گروه بپردازیم. یعنی در یک مجمومه متعالی به محض اینکه احساس شد رفتار و فرهنگ خاصی در گروه رسوخ کرده که از نظر دینی ضدارزش است، افراد گروه باید بسان آینه ای آن را به یکدیگر نشان داده و از آن جلوگیری کنند؛ که این در واقع همان امر به معروف و نهی از منکر است. این امر مستلزم این است که اعضای مجموعه اولاً نسبت به جمع با صفا و صمیمی خود حساس باشند و نگذارند آلاینده هایی که در فضای آلوده شهر وجود دارند ذره ای فضای مجموعه را ناپاک کنند و ثانیاً مشکلات و نکاتی که احیاناً به ذهنشان می رسد را مطرح کنند تا خود آینه ای باشند برای دیگران.

البته این به آن معنا نیست که تمام مواردی که در مرآت مطرح می شود حتماً در گروه شیوع دارد بلکه بعضی موارد از باب «پیشگیری بهتر از درمان است» بیان می شود.

لطفاً مشکلات رفتاریی که به نظر شما در مجموعه وجود دارد را در بخش دیدگاه ها بنویسید یا به آدرس p.mohammadpour71[at]gmail.com ایمیل کنید.

سرعت عمل شما در ارسال نظراتتان باعث زودتر فعال شدن این بخش از سایت می شود.

امید است با همکاری همه ی اعضای موسسه گامی موثر در اصلاح خود و مجموعه مان برداریم.