حجت الاسلام محمد مدنی، استاد اخلاق حوزه علمیه گیلان در خصوص میزان اهمیت توجه به دنیا برای داشتن آخرتی سعادتمند، اظهار کرد: نیازمند فراهم کردن بستری در دنیا هستیم که آخرت خود را بسازیم و آباد کنیم.

وی دلبستگی به دنیا را زشت و ناپسند دانست و گفت: وابستگی و دلبستگی به دنیا دو مقوله مهم جدا از هم هستند که دلبستگی به آن زشت و وابستگی به آن برای داشتن آخرتی سعادتمندانه لازم است.

حجت الاسلام مدنی تاکید کرد: بدون وابستگی به دنیا و استفاده از آن برای داشتن آخرتی که انسان را در درگاه الهی سربلند کند، نمی‌توان زندگی کرد.

وی افزود: روایات ناظر بر تلاش و حرکت و کسب رزق، اهمیت دنیا را برای ساختن آخرتی آباد نشان می‌دهد.

این استاد اخلاق یادآور شد: انسان به سوی ابدیت در حال حرکت است و باید در دنیا که عالم تکلیف است بکوشد و آخرت خود را آباد کند.

وی با بیان اینکه در این دنیا همواره بین هوا و خواسته‌های الهی، حق و باطل و خیر و شر مبارزه وجود دارد، گفت: انسان در این میدان مبارزه با بهره گیری از قدرت انتخاب و اختیار می‌تواند خود را نشان دهد و  دنیا را سکوی پرش به سوی اعلی علیین تبدیل کند.

حجت الاسلام مدنی اعلام کرد: آخرت گرایی منافاتی با وابستگی به دنیا ندارد.

وی آخرت گرای و خدا محوری را دو مفهوم نزدیک به هم دانست و گفت: فرد خدا محور با ملامت ملامت کنندگان ملول نمی‌شود و با استقامت به مدارج عالی الهی می‌رسد.

این استاد حوزه اذعان داشت: وجود انسان ارزشمند بوده و پس از تلاش برای رسیدن به شناختی کامل از ظرفیت‌های انسانی و الهی قرار داده شده در انسان، خود را جز به خداوند و بهشت لقا به چیز دیگری نفروشد.

وی با بیان اینکه عدم اعتقاد قلبی و خلوص سرمنشا دنیاگرایی و دلبستگی به آن می‌شود، اظهار داشت: کسانیکه فکر و تلاششان تنها برای دنیا باشد همواره در شدت و سختی هستند.

حجت الاسلام مدنی، انسان خداگرا را شاگرد مکتب حضرت علی (علیه السلام) خواند و گفت: حضرت علی ( علیه السلام) تمام عمر خود را میدان مبارزه با دنیاگرایی قرار داد و الگوی خدامحوری شد.